flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Представники юридичної спільноти України обговорили, зокрема, питання судової реформи, боротьби з корупцією, люстраційні процеси

28 травня 2015, 10:15

аступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко взяв участь у V Західноукраїнському юридичному форумі, організованому Асоціацією правників України – всеукраїнською громадською організацією, яка об'єднує правників з усіх регіонів України.

Форум,  що відбувся 21 – 23 травня 2015 року у місті Львові, зібрав понад 200 учасників, серед яких судді, викладачі вищих навчальних закладів, юристи державних установ, представники законодавчої та виконавчої влади, а також відомі адвокати й партнери найбільших юридичних компаній України.

Під час тематичних сесій учасники обговорили практичні аспекти діяльності юридичних фірм, питання судової реформи, новели законодавства та тенденції розвитку юридичного бізнесу в Україні.

 Перший день форуму був присвячений темам боротьби з корупцією, люстраційних  процесів та шляхів подолання відриву між теорією і практикою в юридичній освіті.

Упродовж другого дня правники приділили увагу актуальним питанням юридичної практики, виконання судових рішень, кримінально-правовим аспектам ведення юридичного бізнесу, а також процесам реформування судових органів та органів юстиції.  Свою думку щодо цих процесів висловив  заступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко. За його словами, судова система насправді впродовж багатьох років піддається змінам. Однак саме за умови комплексного підходу, реформування суміжних інститутів – адвокатури, прокуратури, внесення більш радикальних змін, що передбачені конституційними процесами, можливе досягнення ефективного результату. «Надзвичайно важливо, аби у процесі напрацювання цих змін було враховано позицію, власне, представників судової системи. І саме участь практикуючих юристів, суддів, адвокатів у роботі нещодавно створеної  Конституційної комісії надає їм можливість відстоювати власну позицію щодо подальшого реформування судової системи», – наголосив заступник Голови ВССУ.

Під час свого виступу у рамках панельної дискусії «Кримінально-правові аспекти ведення бізнесу» Станіслав Кравченко зазначив, що у сфері кримінальної юрисдикції за останній час зроблено кілька законодавчих кроків з метою гуманізації кримінальної відповідальності за злочини у сфері господарської діяльності, часткового переведення правовідносин держави і бізнесу з кримінально-правової у фінансову сферу, зменшення кримінально-правової репресії.

У процесуальному аспекті доповідач зупинився на окремих питаннях, які виникають у судовій практиці щодо проведення такої слідчої дії, як обшук та застосування заходів кримінального провадження у виді тимчасового доступу до речей та документів, а також арешту майна, оскільки ці заходи забезпечення кримінального провадження та слідчі дії здійснюються на підставі ухвали слідчого судді.

 ВССУ як суд касаційної інстанції, підкреслив Станіслав Кравченко,  приділяє значну увагу забезпеченню єдності судової практики у цій сфері. Так, судовою палатою у кримінальних справах проведено узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про надання дозволу на проведення обшуку житла чи іншого володіння особи, у якому досліджено питання законності підстав для задоволення клопотань про надання дозволу на проведення обшуку, вмотивованості таких ухвал слідчих суддів, у тому числі й питання необхідності конкретного визначення переліку документів або речей, які планується віднайти та вилучити. Витяг із цього узагальнення надіслано судам для врахування слідчими суддями при наданні дозволу на проведення обшуку.

 Крім того, було проведено узагальнення судової практики розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, в якому надано окремі рекомендації судам щодо підстав і порядку застосування тимчасового доступу до речей і документів та арешту майна у кримінальному провадженні, – повідомив заступник Голови ВССУ.

 Серед інших питань учасники обговорили й наслідки податкової реформи, розвиток практики, стан ринку юридичних послуг, перспективи його розвитку, реформу адвокатури та її результати. 

Під час форуму відбулося також чергове засідання Правничої асамблеї Асоціації правників України – найвищого колегіального органу управління Асоціацією.